минск
Минск старый и новый
минск: старый и новый
 

Mińsk stary i nowy

  „Człowiek, któremu brakuje szacunku w odniesieniu do przodków, nie może być prawdziwym obywatelem swego państwa”

Miasto Mińsk (Менск, Менеск) – jest stolicą współczesnej Białarusi, starożytny i zawsze młody. Istnieje dużo stron internetowych o mieście i każda z ich jest ciekawa. Ten projekt przede wszystkim poświęcony został historii Mińsku, jego przeszłości i terazniejszości. On musi pokazać Mińsk we wszystkich epokach historycznych: od założenia miasta i do dnia dzisiajszego.

Tu mamy zdjęcia i opisy ulic, płaców, parków, przedmieścia, zabytków starego i współczesnego miasta. Napisany  jest spis ulic, nazwy których byli zmienione; chronologia podstawowych zdarzeń miasta, mapy i plany Mińsku; informacja o muzeach, hotelach.

Pierwotnie strona internetowa była założona na podstawie zdjęć amatorskich Iwanova Nikolaja Aleksandrowicza, mojego dziadka. Po wojnie, 20-letnim chłopakem, został mieszkać w Mińsku, ożenił sie, służył w orkiestrze wojskowej przy Bełpołku. W 1950 kupił aparat fotograficzny FED-2, udało sie zrobić wielu zdjęć zakątków starego miasta, potem zniszczonych przez odbudowę. Mam nadzieję, że jego zdjęcia pomogą odczuć atmosferę życia codziennego mieszkańców Mińsku drugiej połowy XX wieku, zobaczyć miasto takim, jakim jego pomiętają naszy przodki.

Niektóre zdjęcia, wykorzystewane w proekcie, pochodząc z archiwów domowych rodziny i przyjaciół. Zdjęcia wsółczesnego miasta od końca 1970-yh i do dnia dzisiejszego byłi zrobiony przez mnie i też przesłane nieobojętnymi ludźmi, nazwiska których są niżej.

Podczas poznania i nazbierania materiału, dla stworzenia bardziej pełnego obrazu zmian w archetekrurze i życiu miasta, włączyłem zdjęcia i opisy przedwojennego, perzedrewolucyjnego Mińsku, pochodzące z encyklopedii, książek historycznych, czasopism.

Wasze komentarze, sugestie, krytykę w sprawie treści i koncepcji projektu proszę wysłać do mnie na e-mail.

Chcę podziękować wszystkim, którzy redagowali, pomogli i przedstawili materiały dła stworzenia strony. One są wymienione na oddzielnej stronie.

------------------------------------------------

Copyright. Jakakolwiek reprodukcja zdjęć tego projektu bez zgody autora projektu (minskoldnew@mail.ru) będą ścigane.

 ICQ: 307-564-319  – Władimierz

главная страница добавить в избранное карта сайта электронная почта
бел | рус | de | en | swe | pl